Урок навчання грамоти 1-й клас.
Тема: Звук [б].
Позначення його буквою Бб(бе).
Мета: Формувати
вміння правильно вимовляти з мовленого слова звук [б], позначити його в звуковій моделі
відповідним умовним знаком та буквою б на письмі. Розвивати увагу, граматичну
пильність, логічне мислення. Виховувати любов до українського слова, вчити
відчувати мелодичність, милозвучність.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
1) Продзвенів дзвінок, починаємо
урок,
Попрацюємо
старанно, щоб сказати у кінці,
Що у нашім
першім класі усі діти молодці.
2) Створення емоційної ситуації уроку.
- Потріть долоньки, зберіть усю
позитивну енергію, добро, усмішку, зліпіть снігову кульку і підкиньте вгору,
нехай вона розсиплеться на 100 сніжинок.
ІІ. Ознайомлення з графічним планом
уроку.
-
Сьогодні на уроці будуть використані різні
види робіт, за допомогою яких ми потрапимо з вами в гості до іменинниці.
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
-
А до кого ми ідемо в гості ви дізнаєтесь із
загадки.
1.Загадка.
В темнім лісі проживає,
хвіст рудий пухнастий має.
Зверху вниз, на гілку з гілки,
Як же звуть її всі…(Білка)
2. Бесіда за загадкою.
-А що ви знаєте про цю тваринку?
3. Довідкове бюро.
- А що розкаже нам довідкове бюро?
Білка – це гризун,
зуби якого постійно ростуть. Хутро у неї сіре або руде з пухнастим хвостом.
Хвіст укриває її від сонця і дощу, допомагає маневрувати в повітрі і
балансувати на тонких гілках. Це ще й парашут, якщо треба негайно зістрибнути
на землю.
4. Артикуляційна розминка.
1.Відкрити і закрити хатку( рот)
2. Годинник ( рух язика зі сторони в
сторону)
3. Побілити стелю ( водити язичком
по піднебінню взад – вперед)
4. Лопатка (висунути язик)
5. Вареничок (скрутити язичок)
6. Подути на сніжинку.
5. Чистомовка.
Ба-ба-ба-бабця бублика дала,
Бо-бо-бо- схожий він на букву о,
Бі-бі-бі- дам тобі і собі.
І\/. Формування знань про звук.
1. Характеристика
звука[б].
-
Розгляньте малюнки, які є на дошці. Кого
вибачите на них?(Бусол , білка)
-
Що ви можете розповісти про бусола?
-
Вимовте перший звук, який ви чуєте.
-
До яких звуків він належить? ( Приголосний,
бо струмінь повітря натрапляє на перешкоду – губи; дзвінкий, бо повітря
виходить із голосом; губний, бо в його творенні беруть активну участь губи.)
-
Які губні приголосні ми вже з вами вивчили?
(п, в. м)
-
Що ви знаєте про губні приголосні?( Вони
ніколи не бувають м’якими в укр. мові)
-
Звук [б]- губний, він теж завжди
вимовляється твердо.
2. Звуко-
буквений аналіз слів.( Звуки- чоловічки)
-
Хто назве звуки в слові бусол? Хто бажає виконати
звуко- буквений аналіз даного слова, за допомогою чарівних звуків?
-
Хто назве звуки в слові білка?
3. Гра « Назви слова зі зв. [б]»
-
Назвіть гостинці, які ви принесете білочці,
в яких є [б].
4 Гра «Злови звук»
- Наступне завдання білочки таке:
Я буду називати слова, а ви будете
їх «ловити»
1 ряд- зі звуком на початку слова,
2 ряд- всередині,
3 ряд- в кінці.
Булка, бобер, баран, жаба, верба,
зуб, бак, дуб.
Фізкультхвилинка.
\/. Вивчення нової букви.
1.- Як позначити даний звук? Хто знає,
як пишеться ця буква?
2. На що вона схожа?
3. Слухання вірша про букву Б.
Надгризла білка букву ве,
Ну хто її тепер знайде?
На що вона так схожа стала?
Чия душа її впізнала?
4.Групова робота.
1 гр.- скласти букву зі смужок,
2гр. - з паличок,
3гр.- написати на планшетах.
5. Друкування букви в зошитах з
друкованою основою.
6. Вправа на злиття складів.(таблиця)
\/І. Відпрацювання навичок читання слів
з новою буквою.
- Наступне завдання
іменинниці – це робота з підручником.
1). Читання слів у колонках 1-го ряду.
1 колонка – читання вчителем.
- Які слова є незрозумілими?
Борона – це
сільськогосподарський інструмент, для розбивання грудок після оранки.
Читання в парі.
2 колонка – читання « луною»
- На яке
запитання відповідають ці слова? (Що
робити? І називають дію предмета)
3 колонка – читання вчителем.
- Що ви можете сказати про ці слова?
(слова, які називають близьких родичів)
2).Читання слів у колонках 2 –го ряду.
1 колонка – діти читають пошепки.
- Що виможете сказати про слова
білизна – білизна ( слова пишуться однаково, мають різний наголос і значення.)
Білизна – це колір, надто білий,
Білизна – це нижній одяг,
Бавовник – це рослина, з якої
виготовляють бавовну.
2 колонка – діти читають разом з
учителем.
- ,Що ви можете сказати про слова
буква і буквар?( Це слова – родичі.)
- Як ще називають буквар? ( Алфавіт,
абетка)
3) Робота з малюнками. (ст100)
- Розгляньте 3
малюнки.
- Кого ви бачите на першому
малюнку?(Хлопчика)
- Що він тримає в руках? ( Букет,
бузок)
- Кого бачите на другому малюнку?
(Дівчинка)
- Що вона тримає в руках? (Булку)
- Яка булка? ( Свіжа, смачна, м’яка,
запашна)
- Кого ви бачите на третьому
малюнку? (Дитя)
- Що воно тримає в руках? (Яблуко)
- Яке яблуко? (Велике, смачне,
солодке.)
- Прослухайте ще раз кожну групу
речень.
Хлопчик тримає букет. Він великий, запашний.
Дівчинка тримає булку. Вона свіжа, запашна, смачна.
Дитя тримає яблуко. Воно велике, солодке, корисне.
-
Як ви думаєте, для чого в другому реченні
кожної групи вживалися слова він, вона, воно? (Щоб уникнути повторень, це слово
заміняє назву предмета, саме тому його називають займенником)
4) Гра «Підстав слово»
- Білочка нам запропонувала пограти
в таку гру:
Спробуйте підставити слова він,
вона, воно до слів, які я буду називати
Олівець (він),
парта (вона), сонце (воно), поле, ліс, яблуко, дерево, дуб, стіл, бусол, зошит.
-
А яке слово треба підставити до слова зошити?
5) Робота з реченнями (ст.. 101)
- Розгляньте малюнки біля текстів,
прочитайте слова, які пронумеровано.
- Послухайте, як я читатиму речення.
Вони не закінчені.
- Тепер прочитайте ці речення
самостійно і доповніть їх потрібними словами, що внизу.
- Прочитайте речення про
інструменти, про рослини, про тварини.
\/ІІ Закріплення вивченого матеріалу.
- Для того, щоб перевірити нас, на
скільки добре ми засвоїли матеріал, білочка запропонувала нам такі завдання.
1. Гра « Назви одним словом»
1) Портфель, пенал, зошит, лінійка
–це шкільне приладдя.
2)Парта, шафа, стіл, стілець - це шкільні меблі.
3) Яблуко, слива, груша, вишня –це
фрукти.
4) Булка, хліб, калач – це
хлібобулочні вироби.
2. Завдання в групах.
Гра « Загубилась буква» 1 ряд
Вставте загублену букву і прочитайте слова.
Вер..а, ..рат, зу..и, ..урулька,
ку..ик, ..ратик, ..ант.
Гра « Заміни одну букву» 2 ряд
Білка – булка,
бак – рак, мак, так, лак,
зуб – суп.
Гра « Допиши букву» 3 ряд
Банк – банка,
Блок – блоки,
Буква – буквар.
Гра « Склади слова» (фронтально)
-
Із букв
б, н, у, в, а, і, л, и, к, ж, складіть10 слів.
( Бак, бант, бинт, булка, бик, бак,
буква, банка, банк.)
\/ІІІ. Підсумок уроку.
-
як ви думаєте, що ми подарували іменинниці,
крім тих речей, які ми вже назвали
-
Гарний настрій, старанну роботу, ахайні
записи, дружні стосунки, щирі посмішки.
ІХ. Домашнє завдання.
-
Намалюйте, будь ласка, в зошиті для нашої білочки – іменинниці дарунки,
в яких є буква Б.
----------------------------------------------------------------------------------
Урок навчання грамоти 1-й клас.
Тема: Читання слів із буквосполученням Йй (йот).
Мета:
Закріпити знання учнів про значення звука [й] буквою Йй (йот), навчити робити
звукобуквений аналіз слів із буквосполученням букв йо та читати їх. Вчити
добирати заголовок до тексту, працювати з деформованим текстом. Розширити
уявлення дітей про професії. Виховувати ціннісне ставлення до власного
здоров’я.
Хід
уроку.
І. Організація класу до уроку.
Любі діти у наш клас
Завітали люди щирі.
Привітаймо в добрий час
Гостей усмішкою й миром.
Ми вам раді люди добрі
Ми вітаєм щиро вас.
І
запрошуєм ласкаво
На урок читання в клас.
ІІ. Оголошення теми уроку.
Сьогоднішній
урок вам надовго запам’ятається, тому що ми з вами вирушаємо у мандрівку. А
мандрувати ми будемо країною професій. А для того, щоб наш урок був неповторним
будуть такі види робіт.
ІІІ. Ознайомлення з графічним планом роботи.
-
вивчення та закріплення нового
матеріалу, робота з книгою,
-
робота в групах,
-
2 фізкультхвилинки,
-
гронування ,
-
А який вид роботи ви ще б запропонували?
І\/. Робота над новим матеріалом.
1) Підготовка до вивчення нового
матеріалу(читає учень)
Спитай у тата чи
у мами, які професії у них…
Професій у світі
є чимало-
Сповна їх
вистачить на всіх…
Учитель, лікар,
чи геолог,
Письменник,
слюсар чи кресляр –
Всі називають
головною
Одну професію –
школяр!
Бо всім відомо,
що без школи,
Без знань, що мусиш там набуть,
Не станеш у
житті ніколи
Тим, ким в
дитинстві мрієш буть!
А. Костецький
- Пройде час і після закінчення школи перед вами стане питання вибору
майбутньої професії. Ця тема не є новою,
адже ми вже торкалися її на інших уроках.
- Ми знаємо ким
ви хочете бути. Саме тому ми оформили в класі виставку «Світ професій»
- А ким хоче
стати наш герой видізнаєтесь із загадки.
Загадка.
Хто в дні хвороб
Найбільше всіх
потрібен нам
Й лікує нас від
всіх хвороб?
(
лікар)
-
Надрукуйте слово – відгадку у своїх
друкар очках.
2) Робота в друкарочках.
- То хтож такий лікар? (Людина,
яка лікує інших людей)
- А як звати
нашого лікаря ви дізнаєтесь, коли прочитаєте речення, яке записане на дошці.
Лікар Йосип Майоренко лікує людей.
-
Яке це речення за метою висловлювання?(Розповідне)
-
-З якою інтонацією ми його прочитаємо?(Рівною)
-
Чому слово лікар написано з великої
букви? Чому Йосип? Майоренко?
Перше правило
здоров’я говорить:
·
Все
робимо з усмішкою і охоче.
Та перед тим, як ми виконаємо звуко - буквений аналіз слів давайте згадаємо
правила сидіння.
3) Звуко – буквений аналіз слів.(звуки –
чоловічки)
- Запишіть у жовті зошити прізвище та ім.’я лікаря та виконайте звуко –
буквений аналіз слів.
- Хто назве
звуки в слові Йосип?
- Який ми чуємо
перший звук?
- Хто дасть характеристику даному звуку?
4) Гра «Заблукали слова»
- Чи можна
переставити слова в даному реченні і утворити подібне речення.
- Чи змінився
його зміст?
Висновок:
Прізвище, ім.’я та по батькові іншими словами не розривається.
5) Фізкультхвилинка для очей.
Подивіться на двері, вікно, стелю, намалюйте очима коло, а в ньому
посмішку, а зараз посміхніться мені, працюємо далі.
\/. Робота з підручником.
Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати букву й, яка позначає приголосний,
м’який, дзвінкий звук [й], читати слова, речення та тексти, в яких є
буквосполучення йо.
-
На ст.. 84 Букваря надрукований текст, в
якому розповідається про лікаря Йосипа майоренко.
А) Читання тексту вчителем.
Б) Читання тексту учнями напівголосно.
(Для тих, хто
прочитав, читання слів з
буквосполученнями йо у друкар очках)
В) Читання тексту ланцюжком кращими
учнями.
Г) Аналіз тексту.
- Про кого
розповідається в тексті?(Про лікаря)
- Як звати
лікаря? (Йосип майоренко)
- Яке запитання
ви можете поставити до тексту?
- Ким він
приходиться для нас?(Сусідом)
- Скільки років
Йосипу Майоренко?(40 років)
- Який він до
дітей? (Чуйний, уважний)
Д) Інтонування першого речення із
наголосом на кожне наступне слово.
Є) Гранування.
- На виховних годинах ми вже неодноразово з вами говорили, як кожен з вас
може стати маленьким лікарем і допомогти своєму другу в класі.
- Що означає для вас слово лікувати?
ЛІКУВАТИ
Фізкультхвилинка.
Покращимо кровообіг, потремо долоньки, вушка, встряхнули долоньки, викинули
втому, вдихнули, як нас осики, подарували посмішку, погладьте один одного по
плечам.
\/І. Робота з деформованим текстом.
-
Хворіти можуть і тексти. І наш текст,
який записаний на дошці, також захворів. В ньому потрібно переставити речення
так, щоб вийшов зв’язаний текст. Доберіть заголовок
-
- Чи є в даному тексті незнайомі слова?
-
Чи знаєте ви, що таке йод, зеленка,
аптекар?
-
Звірте з підручником, чи правильно ми
справились із завданням?
В аптеці.
4Тут ліки.2 Ми з
Йосипом пішли в аптеку .3Нас зустрів знайомий аптекар. 1Лікар виписав мамі
ліки.5Ми купили йод, зеленку й вату.
\/ІІ. Робота в парах.
Складання діалогу
та його обігрування .
Ми вже з вами говорили ,що в аптеці працює лікар – фармацевт. Уявіть собі,
що ваша мама захворіла на грип і вам потрібно купити для неї ліки. Згадайте,
які слова повинні бути обов’язково у діалозі? ( Слова – звертання, слова –
ввічливості) І в. – виконує роль лікаря,
ІІ в. – виконує роль покупця.
\/ІІІ. Підсумок уроку
-
А закінчити наш урок я хочу такими
словами.
Здоров’я – це радість
Це усмішка – знайте.
Тому ви нікого не
ображайте!
Дружними будьте,
смійтесь частіше,
Тоді будуть у класі
всі здоровіші.
--------------------------------------------------------------------------------------
Урок
навчання грамоти. Читання. 1-й клас.
Тема: Звук [і ] . Буква І і.
Мета: Навчити дітей впізнавати звук у мовленому слові та нову букву. Познайомити
учнів з роллю букви і в мові – позначати м’якість попереднього приголосного,
бути окремим складом і виступати в ролі
окремого слова. Учити складати речення та зв’язаний текст. Розвивати увагу,
уяву, мислення учнів, збагачувати словниковий запас, здійснювати психологічний
супровід. Виховувати любов до природи.
Хід уроку
І. Організація класу до
уроку.
ІІ. Підготовка до вивчення
нового матеріалу.
1) Визначення 1-го звука в загадці.
-
Для
того, щоб зрозуміти, яку букву ми будемо вивчати на сьогоднішньому уроці, ви
дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Загадка
Білий – білий, ніжний – ніжний,
Тільки взимку я буваю,
ліс і сад я
прикрашаю,
та дуже швидко обпадаю.
(Іній)
-
А хто
знає, що таке іній?
Явище природи, яке буває тільки взимку.
-
Вимовте
слово іній. Який перший звук ви чуєте в слові іній?
-
Звук [
і] .
-
Тож
сьогодні ми з вами завітали на день народження до букви і.
2) Характеристика звука [ і] .
-
Вимовте
звук і
. Дайте йому характеристику.
Буква і
позначає голосний звук і , може виступати як один склад, а може як одне
слово.
Н –д: Мама і тато ходили до осіннього лісу по
гриби.
3) Звуко - буквений аналіз слова іній.( Звуки - чоловічки)
- Розгляньте уважно звукову схему слова. Який
висновок можна зробити?
Буква і , що позначає голосний звук і , показує
м’якість попереднього приголосного.
ІІІ. Робота з Букварем.
1) Ознайомлення з друкованою буквою Іі.
-
Відкрийте
свій Букварик на ст. 40 . Розгляньте уважно , чим відрізняється велика буква
від І від малої.
Над великою буквою І немає крапки.
2) Робота в зошитах.(Нагадування правил
сидіння під час письма, тримання ручки)
На день народженнями приходимо з подарунками.
Давйте ми подаруємо букві і її портрет.
Друкування 1 – го рядка великої букви І та малої
букви і.
3) Вивчення вірша напам’ять.
А) За піктограмою.
- Сьогоднішній вірш ми присвячуємо нашій
іменинниці. Зазвичай ми показуємо рухи, щоб краще запам’ятати, а сьогодні нам
допоможе малюнок.
Вірш
Івасик іграшками грався,
А по дворі ішов індик,
Івась побачив і злякався,
І від індика в хату втік.
Б) З наголосом в першому рядку на наступне слово.
Фізкультхвилинка
4) Гра «Назви слова, які б починалися на
букву і .
-
Діти,
назвіть мені якомога більше слів, які б починалися на букву і .
Ірис, інтерес, іволга, індик…
5) Словникова робота.
-
Діти.
А хто з вас знає, що таке інкубатор?
-
Спеціальний
апарат для штучного виведення домашніх
птахів.
6) Гра « Зайве слово»
-
Послухайте
назви птахів і скажіть, яке слово в даному ряді зайве?
Снігур, індик, ластівка, іволга. Чому?
Індик – свійський (домашній) птах.
7) Робота з наочністю.
-
Розгляньте
уважно малюнок, де ми можемо побачити індика? Опишіть мені, який він має
вигляд?
А) Розгляд малюнка. Розповідь про інкубатор.
Б) Робота в групах.
Складання розповіді за малюнком.
І\/. Підсумок уроку.
Гра « Мікрофон»
-
Підводячи
підсумок нашого уроку, скажіть, будь ласка, що нового ви дізнались сьогодні на
уроці?
-
Що
найбільше всього сподобалось?
Гра « Асоціативний ланцюжок»
-
На що
схожа буква і ?
На ручку, указку, свічку. А так як у букви
сьогодні день народженнями її привітаємо та запалимо нашу свічку побажань.
Уявіть собі, що ми спалюємо гнів. Слізки, а запалюємо радість, успіх,
розуміння, підтримку. Якщо усі зі мною погоджуються, тоді давайте задуємо її,
щоб усі бажання збулись.
\/. Домашнє завдання.
Намалювати подарунки,
в словах яких є буква і.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Урок навчання
грамоти. 1-й клас.
Тема: Звуки т т’. Буква
Т т (те). Слова однакові за звучанням і написанням, але різні за значенням.
Розвиток артикуляційно – вимовних умінь учнів.
Мета: ознайомити учнів з буквами Т
т(те), їх алфавітною назвою та звуковим значенням; виробляти навички читання
складів, слів з буквою т (те); розвивати логічне мислення та увагу учнів; виховувати
доброзичливість та бажання допомагати іншим.
Хід уроку.
І. Організація класу до
уроку.
1). Девіз уроку.
Продзвенів дзвінок, починаємо урок,
Попрацюємо старанно, щоб сказати у кінці,
Що у нашім першім класі усі діти – молодці.
2). Створення емоційної ситуації уроку
- Потріть долоньки, зберіть усю позитивну енергію ,добро, подаруйте
мені усмішку.
3).Передбачення
- Як ви думаєте, що сьогодні на уроці ми будемо робити?
- Щоб урок був вдалим, що потрібно зробити?
- Покажіть мені пальчиком, як ви будете працювати на сьогоднішньому уроці?
ІІ. Ознайомлення з
планом роботи уроку.
ІІІ. Робота над
вивчення нового матеріалу.
1).Прослуховування вірша.
Тигренятку залюбки музику почути,
Тільки спекотно кроту у сопілку дути.
- Про кого розповідається у вірші? Отже сьогодні до гас на урок завітало
тигреня. А що ви знаєте про цю тварину?
2) Довідкове бюро.
Тигр – це могутній хижак, який полює на оленів,
кабанів та інших тварин. Смугаста шкура маскує тигра в заростях і допомагає
нападати зненацька. Чи знаєте ви, що у спеку тигр полюбляє хлюпатися у воді,
він чудово плаває.
- Який звук у цьому вірші зустрічається найчастіше?
3) Оголошення теми уроку.
- Отже, сьогодні на уроці ми будемо знайомитись з новою мешканкою вулиці
Алфавітна Літерою Т.
4) Артикуляційна розминка.
* голочка
*лопатка
* побілили стелю
* почистили зубки
* поїздили на конячці
* зліпили вареничок
* дмухнули на квіточку
Фізкультхвилинка для очей.
І\/. Формування знань
про звук.
1). Характеристика звука Т т.
- Розгляньте малюнки, які висять на дошці. Який
перший звук у цих словах? ( трамвай, тролейбус). Вимовте цей звук. Хто спробує
дати характеристику цьому звуку?
Гра « Знайди схему до слова»
А у словах
тюлень, тінь – який ви чуєте звук? Хто спробує дати характеристику цьому звуку?
Звукобуквений аналіз слова звуками- чоловічками
- Отже, сьогодні на вулиці Алфавітна з’явилась
нова мешканка літера Т (те), яка позначає приголосний, глухий, твердий або
м’який звук т
2) Перегляд відео матеріалу про літеру Т.
\/. Вивчення нової
букви.
1) Робота в зошитах.
- Як позначається звук т? Хто знає як пишеться ця буква? На що вона схожа?
Робота в групах1гр.- викладає літеру т з паличок
2 гр.-
викладає з смужечок
3гр. –
ліпить з пластиліну
Коментування вчителя, з яких елементів складається літера Т.
* письмо літери в повітрі під такт
* письмо літери в повітрі двома руками
* письмо оченятками
* письмо носиком
* письмо в зошиті, коронування Принцеси Т
* друкування складів
- Які слова могли б починатись на ці склади?
- Сьогодні дід- буквоїд вирішив з нами пожартувати і у словах переставив
букви місцями. Давайте ми їх знову поставимо на місця і прочитаємо слова.
Сітка,кактус,капуста,тарілка.(діти друкують на дошці)
Фізкультхвилинка.
2) Робота з підручником.
* Знаходження звука т у слові
* читання складів прямих і обернених
* читання променевої таблиці
* читання зліва направо і навпаки
* читання слів вчителем, коментування закономірностей
* з’ясовування значення слова котики
* вивчення скоромовки різними способами
* читання слів в колонках різними способами
\/І. Закріплення
вивченого матеріалу.
Творчі вправи
\/ІІ. Підсумок уроку.
-Яку літеру вивчили? Який звук вона позначає?
Оцініть свою роботу на уроці і покажіть великим пальчиком на скільки?
Виставлення вербальних оцінок.
\/ІІІ. Домашнє завдання.
У жовтому зошиті напишіть зразок друкованої літери
т та намалюйте подарунки, з якими ви б прийшли до неї у гості. Повторити
скоромовку, читати слова, речення у підручнику.
----------------------------------------------------------------------------
Урок літературного читання. 2-й клас.
Тема: Весняні діла. Василь
Чухліб «Повінь»
Мета: Навчати учнів свідомого читання; удосконалювати вміння читати діалоги; переказувати
прочитане; розширювати активний словниковий запас;розвивати зв'язне мовлення,
творчу уяву і фантазію; виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
І.Організація
класу до уроку.
1) Девіз уроку.
2) Рефлексія настрою.
3) Передбачувана оцінка на хмаринці- цікавинці.
4) Правила роботи на уроці.
ІІ.
Мовленнєва розминка.
1).Робота над скоромовкою.
Заєць зяблика зустрів:
Зебру зжер! Зміюку з'їв!
Зяблик зойкнув:- Значить, заєць-
Задавака і зухвалець.
2).Робота над чистомовкою.
Ля-ля-ля- вкрило снігом всі поля.
Ма- ма-ма- зайцю їжі вже нема.
Ок-ок-ок-забіга він у садок,
Ри-ри-ри- щоб погризти кори.
3).Прочитайте і
поясніть.
ЗтлшпАкнЙвроЦніпЯпьНопитОкГевИтшчНлмОкшСнпЯлтТдсь
(Зайця ноги носять.)
4).
Розчитування за таблицею.
ІІІ.
Повідомлення теми і мети уроку.
-Яка пора року за вікном?
1) Хвилинка фенологічних спостережень. Робота з народним
календарем.
-Які профілактичні засоби потрібно робити, щоб не
захворіти пізньою осінню?
Сьогодні ми
прискоримо час і помандруємо у весну.
2) Навіювання.
-Покладіть руки на парту, покладіть голівку на руки, заплющіть
очі і уявіть собі весну.(звучить музика, чути спів пташок). Розплющіть очі.
Розкажіть один одному на вушко, що ви собі уявили.
І\/. Сприймання
й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання оповідання Василя Чухліба «Повінь»
1).Передбачення за заголовком.
-Прочитайте назву оповідання. Розгляньте малюнок. Про що
може йти мова у творі?
-Отже ПОВІНЬ – це весняне
розлиття річки. Зараз ми побачимо це природнє явище на відео.
- Як ви думаєте, яке це явище, позитивне чи негативне?
- Про повінь ми ЗНАЄМО. Читаємо таблицю.
-Підняття води в річці може відбутися внаслідок сильних
проливних дощів. Тоді вода піднімається тимчасово і це явище називається –ПАВОДОК.
2) Знайомство з автором оповідання «Повінь». Розповідь
про життя та творчість Василя Чухліба.
Письменник- природолюб Василь
Чухліб народився в сім'ї вчителів 19 липня 1941року в селі Лебедівці, що на
Десні. Після війни сім'я переїхала до сусіднього села Соколівка. Там же хлопець
закінчив семирічку, а десятий клас у місті Острі. У школі в хлопця проявився
літературний талант. І свій перший вірш Василь опублікував в районній газеті
«Правда Остерщини». Після закінчення школи працював в редакції цієї газети, а
згодом вступив в педагогічний університет на мовно- літературний факультет. У
журналі він писав свої твори, які згодом увійшли в книжку молодого літератора
«Хто встає раніше».
Твори Василя Васильовича Чухліба адресовані здебільшого саме дітям вашого віку
і автор писав у них про природу, про дітей та воєнне лихоліття. Багато творів
автора були перекладені на інші мови , увійшли до шкільної програми, букварів
та читанок, звучать по радіо.
Вісиль Чухліб був лауреатом
літературної премії ім. Лесі Українки та Наталі Забіли.
20 листопада 1997 року
письменника не стало. Але його твори, написані з великою любов'ю до всього
живого. Продовжують читати і дорослі і
діти.
- Що ви дізнались про автора?
А) Асоціативний кущ.(письменник,
природолюб, журналіст, літературознавець)
3).Словникова робота.
Гілля, пола( нижня частина
одягу), вухань, острівець(невеличка частина суші з усіх боків оточена водою),
роздолля(великий простір), корч (пень, викорчуваний з корінням), затишніше,
повновода, пухова, досхочу, смуга лягла (залишився слід), аж луна
покотилася(дуже голосно), Десна (ріка, притока Дніпра, що впадає у нього
поблизу Києва), кріль(малюнок кроля і зайця. Чим відрізняється? ) Ремез,
ремезок (малюнок найменшої пташки серед синичок, берегова синиця, цікава тим,
що гніздо робить схожим на пухову рукавицю)
Робота в парах
-
Прочитайте слова в колонках, з'єднай
лініями близькі за значенням.
завирувало зігнувся
чкурне закрутило
зіщулився дремене
зблиснуло прив'язав
прип'яв мигнуло
4) Первинне ознайомлення. Виразне читання вчителем.
5) Тестування.
1) На якій річці була повінь?
А) Дніпр б) Десні в) на
Дністрі
2) Коли відбувалась описувана подія?
А)восени
б)влітку в)
навесні
3)Ремезове гніздо в тексті порівнюється
А)з м'яким клубочком б) з пуховою шапочкою в) з пуховою
рукавичкою
4) У воді зблиснув
А) крокодил б) щука
в)окунь
5) Тетянка побачила зайчика
А)під деревом б) у кущі в)
утраві
6) Татко пояснив донечці, що зайчику найбільше потрібна
А) воля. роздолля б)затишна клітка в)досхочу їжі
Взаємоперевірка. Кожна правильна відповідь оцінюється в 1
бал. Підрахуйте загальну кількість балів і запишіть.
Фізкультхвилинка для
очей.
Як зайчики оченятами туди- сюди (вправо- вліво,
вверх-вниз). Вистрибніть із-за парт і як зайчики трішки відпочинем.
6) Повторне читання «ланцюжком».
Прочитайте виділені слова. Як ви думаєте. Чому вони
виділені? (Зміна почуттів: здивування, страх, питання)
- Зачитайте ці
речення з відповідною інтонацією
- Як в оповіданні описується. Що таке повінь?
- Які дива спостерігали Тетянка з татом. Пливучи в човні?
7) Робота в групах.(2 бали на хмаринку)
Встановіть послідовність дій. В кружечках запишіть
відповідні цифри.
(Група, яка найшвидше справилась виходить на «живий
ланцюжок»)
На Десні повінь. Дива на дорозі. Тетянчин переляк..
Цікава зустріч. На волю.
-Хто правильно виконав додайте 2 бали на хмаринку.
8) Вибіркове читання.
-Я читатиму початок речення, ви відшукаєте його в тексті
і дочитуєте до кінця.
-Верби у воді…
-Маленький
ремезок,…
- Завербами…
-Коли перепливали…
.. Йому воля треба…
9) Добери порівняння
*річка наче…;
*вітер, наче…;
*хмара, мов…;
10) Читання в особах.
- Серед учнів нашого класу є справжні актори. Давайте ми
їх прослухаємо.
\/. Підсумок
уроку.
-Хто з героїв оповідання був природі другом? Що дізналися
на уроці нового?
Таблиця «Дізналися»-Підрахуйте
бали, які ви отримали. Чи отримали ви оцінку на яку сподівались?
\/І. Домашнє
завдання за вибором.
1.Виразно читати в особах і підібрати інший заголовок.
2. Виразно читати оповідання, намалювати малюнок до нього.
Хмаринка- самооцінка
Настрій_____________
Очікувана оцінка_____
Робота на уроці
Тест_________________
_____________________
Оцінка за урок_________
Хмаринка- самооцінка
Настрій_____________
Очікувана оцінка_____
Робота на уроці
Тест_________________
_____________________
Оцінка за урок_________
Хмаринка- самооцінка
Настрій_____________
Очікувана оцінка_____
Робота на уроці
Тест_________________
_____________________
Оцінка за урок_________
Додаток до уроку.
Повінь
– це весняне розлиття річки.
Паводок- підняття води в річці внаслідок сильних
дощів.
Письменник
Природолюб
Журналіст
Літературознавець
Знаємо
Дізналися
Запам'ятали
---------------------------------------------------------------------------------
Урок
природознавства 3-й клас
Тема: Різноманітність тварин в природі.
Мета: Формувати поняття « звірі», «
птахи», «плазуни», «земноводні», «риби»,
«комахи», ; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення в учнів, вміння
порівнювати, спостерігати;вміння злагоджено працювати в парах, групах; виховувати любов до природи, Бажання оберігати тварин.
Обладнання: Ілюстрації різних
тварин, таблиці, роздатковий матеріал, відео, виставка книг про тварин.
Хід уроку.
І. Організація класу до
уроку.
Вчитель.
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі,
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Учні.
Ми вам раді, люди добрі
І вітаєм щиро вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок у 3 клас.
-
Подаруйте свій настрій і мені.
ІІ. Хвилинка
фенологічних спостережень.
1) Виступ синоптиків
- Сьогодні 15 лютого, температура повітря 0
градусів, стан неба похмурий, вітерець легенький.( відмічають в календарі
спостережень та в зошиті)
-Ви мене запитували, які зміни відбулися в неживій
природі? Поступово сонце піднімається вище над горизонтом, через це тривалість
дня збільшується. Якщо ви уважно подивитесь на календар спостережень, то
помітите, що температура повітря
поступово підвищується, а звідси сніг швидко тане, а лід на водоймах дуже
тонкий.
- Шановні учні, не забувайте про правила
поводження біля водойм в зимовий час!
- Через зміни в неживій природі, відбуваються
зміни і в живій природі. Так як цьогорічна зима не лютує своїми морозами, тваринам
було не важко пережити зимівлю. Але ми все одно охоче допомагали птахам і
підсипали крихти хліба та насіння у годівнички, які повісили біля школи.
- Люди в цей період постійно очищають вулиці та
подвір’я від снігу, в ожеледицю посипають дороги піском та сіллю, готують
власні теплиці до висадки насіння на розсаду.
- Якщо ви уважно подивитесь на наш народний
календар, то побачите, що 15 лютого ми святкуємо Стрітення Господнє. За
народними віруваннями, цього дня – Зима зустрічається з Весною. Стара баба Зима
сперечається з молодою дівчиною Весною, кому йти, а кому вертатися. Якщо до
вечора стало тепліше – перемогла Весна, якщо холодніше- Зима.
- А я знаю, що у цей день у церквах святять воду,
якій приписують магічну силу. Це цілюща
вода, нею натирають хворі місця, кроплять і поють худобу.
- А більш детальніше про це свято ви можете
дізнатись у додатковій літературі, яка є на виставці.
ІІІ.
Актуалізація опорних знань.
-
Яку тему ми почали вивчати на минулому уроці? ( Тварини в
природі)
-
Давайте пригадаємо наш минулий урок і доведіть, чому
тварини- це живі організми. ( Вони дихають, живляться, ростуть, розмножуються і
вмирають)
-
Особливими у тварин є ознаки, яких не мають інші живі
організми. Тварини переміщуються. Як? ( Плавають, бігають, літають, повзають
стрибають)
-
Нащо людям потрібні тварини? Що вони дають людям? (Окраса
природи, продукти харчування, пір’я, шовкові нитки, хутро, шкіра, ліки,
господарська діяльність.)
І\/.
Оголошення теми уроку.
-
Сьогодні на уроці
ми будемо продовжувати працювати над темою тварини, а саме досліджувати,
на скільки різноманітний тваринний світ, а допоможе нам у цьому план. (план на
дошці)
\/.
Робота над новим матеріалом
1) Поділ та робота в
експертних групах
На партах у вас лежать
цифри від 1 до 6. Кожен з вас підійде до своєї групи за номером і відгадаєте
загадку, яка написана на аркуші і буде темою вашого дослідження.
1 група.
Загадка
Зимою спить,
Літом бринить,
Понад садом літає,
Солодку росу збирає.( Бджола)
-
До якої групи тварин вона відноситься? Комахи. П ст. 134
2 група
Загадка
Є у морі- океані
Риба люта і страшна,
На заваді хто їй стане,
Із кістками з’їсть вона.
Краще з нею не сваритись,
Ніж у шлунку опинитись.
Вона зла, мов Каракула
Як же звуть її …( акула)
-
До якої групи тварин вона відноситься? Риби п. ст.. 134 -135
3 група
Загадка
Ген у калюжі-
пострибушка
Зелений бік, зелене вушко.
То стриб- сюди, то стриб- туди,
То в воду- плюх! То із води.
Кум- кум!- співає,-
Скре- ке –ке ! Ти знає, що воно таке? (Жабка)
-
До якої групи тварин вона відноситься? Земноводні
П. ст.. 135
4 група Загадка
По траві повзла змія
Налякався добре я.
Від гадюки біг чимдуж, А то виявився..(Вуж)
-
До якої групи тварин він відноситься? Плазуни П ст.. 136
5
група Загадка.
Не стулить не на мить очей-
Вночі полює на мишей,
Зате у день відпочива,
Ні, це не кішка, а… (сова)
- До якої групи тварин вона відноситься? Птахи
П ст.. 136- 137
6 група
Загадка
Влітку носить сіру шубку,
Взимку – білого кожуха,
Має з тріщиною губку,
Косі очі й довгі вуха. (Заєць)
- До якої групи тварин він відноситься?
Звірі П. ст.. 137- 138
- Утворені експертні групи будуть досліджувати саме свою групу за планом
План
1. Назва тварини
2. Розмір тіла
3. Частини тіла тварини
4. Чим вкрито тіло
5. Особливості зовнішньої
будови
( Діти читають, досліджують матеріал)
2) Робота в домашніх групах
- Те, що ви досліджували, вивчали в експертних
групах, те ви розповісте в домашніх групах по черзі з 1 по6. Віднесіться
серйозно до викладення матеріалу, тому що від цього залежить оцінка за тест і
за урок.
3) Презентація вивченого матеріалу однієї із домашньої груп.
4) Тест
1). До якої групи належать
метелики, жуки, мурашки?
А риби
Б комахи
В земноводні
2). Спільною ознакою для всіх
комах є
А .крильця
Б. шість ніг
В. вусики
3).До якої групи належать
тварини, тіло яких вкрите слизькою лускою і вони дихають киснем, розчиненим у
воді
А земноводні
Б плазуни
В риби
4).До якої групи належать
тварини, які половину свого життя проводять на суші, а половину- у воді.
А риби
Б земноводні
В риби
5). Яка істотна ознака птахів?
А вони вкриті хутром
Б вони вкриті лускою
В вони вкриті пір’ям
6). Як називаються тварини, які
рухаються по суші «плазуючи»?
А плазуни
Б звірі
В земноводні
7) Які істотні ознаки звірів?
А їх тіло вкрите лускою
Б їх тіло вкрите пір’ям
В їх тіло вкрите шерстю і своїх малят вони вигодовують молоком.
8) Знайди зайву тварину
А джміль
Б карась
В сом
Г камбала
9) Хто відноситься до плазунів
А жаба
Б рак
В крокодил
Відповіді
до тесту
1-б
2-б
3- в
4- б
5-в
6-а
7-в
8-а
9- в.
\/І. Фізкультхвилинка.
\/ІІ. Закріплення вивченого
матеріалу ( відео).
-
Сьогодні ми з вами на уроці дослідили, що усі тварини
поділяються на 6 груп. Я вам пропоную
переглянути відео і визначити до якої групи відносяться дані тварини.
-
Відповіді доповнює група « Дослідницьке бюро»
Чи знаєте ви, що бджоли живуть
сім’ями, в яких є матка, самці, робочі бджоли. А спілкуються вони за допомогою
танцю. Бігаючи колами або вісімками, хитаючи черевцем, бджола повідомляє іншим,
де вона знайшла корм і чи його багато там.
Існує кілька сотень видів акул.
Найменша - світна чорна, а найбільша – китова акула, проте вона найсмирніша, бо
харчується планктоном. До речі дельфін може вбити акулу, кусаючи її за зябра.
Жаби живуть біля води. Завдяки
перетинкам на лапках вони швидко плавають. Проте у жаб квакш на пальцях є
присоски, щоб чіплятись за дерева, на яких вони живуть.
Всі ви ,напевно, бачили ящірку, і
знаєте, що рятуючись, ящірка відкидає хвоста, за який ухопився ворог. Це
безболісно, і хвіст відростає знову, але вже іншої форми, та з іншою лускою.
Пінгвін – птах, хоча й не літає.
Крила їм потрібні для веслування у воді, живуть переважно в Антарктиді. По
льоду їм ходити важко і якщо є невеличкий схил, вони залюбки з’їжджають на
череві.
Розкішний хвіст, гострі вушка,
розкосі очі – ось портрет лисиці. А чи знаєте ви, що лисиця полює вдень і вночі,
але завжди нападає зненацька. Вона дуже завбачлива і закопує надлишки їжі про
запас. Завдяки чудовій пам’яті вона завжди знаходить свої схованки. ( За будь –
які доповнення, відповіді – вішки, які сумуються до відповідей тесту)
\/ІІІ. Підсумок уроку.
Так з якими групами тварин ми
сьогодні познайомились?
ІХ. Домашнє завдання.
Дану відповідь ви запишете у
зошит ст.. 59, опрацювавши підручник ст.. 133- 138
Х. Виставлення оцінок.
-------------------------------------------------------------------
Урок літературного
читання. 4-й клас.
Тема: Езоп «Двоє приятелів і
ведмідь»
Мета: Продовжити ознайомлення дітей з
жанром байки,; дати уявлення про першого байкаря Езопа; розвивати способи і
види читання байки, вчити передавати в інтонації слова героїв, оцінювати їх
вчинки, виявляти мотиви їхньої поведінки; збагачувати словниковий запас учнів;
виховувати любов до літератури.
Хід уроку.
І.
Організація класу до уроку
*Вітання
* Девіз
уроку
* Рефлексія
настрою
*
Передбачувана оцінка
* Хвилинка
фенологічних спостережень
ІІ.
Актуалізація опорних знань учнів.
1)
Підготовча робота до вивчення нової теми.
На дошці зашифроване слово. Переставте букви
місцями та прочитайте його. Б А Й К А-
це і є назва нового розділу.
- Які байки ви вже читали? Хто був їхнім автором?
- Що таке байка і її особливості пригадаєте, коли
прочитаєте деформований текст.
йБака – венеликйи, найтішечас
вашорвіний втір чаповнольго змісту. У кахкай в захралб травин, сорнил, них зір
преметівд нобжеразо делюй.
- Як називають авторів байок?
2)
Доповнення знань учнів про особливості байки.
- Кожна байка чогось навчає, від чогось
застерігає. У більшості байок є повчальний висновок, з якого можна зрозуміти,
що схвалюється, а що засуджується.Давайте пригадаємо назви байок і такі
висновки кожної з них. Заповнивши кросворд, дізнаєтесь, як називається
повчальний висновок байки.
1. «Ото на себе не надійся, … лихові не
смійся»(чужому)
2. Це висновок байки «Чиж та …( голуб)
3.»У … лад- усяк тому радіє»(товаристві)
4. Це перші рядочки байки «лебідь, Щука і …» (рак)
5. « Проспівав ти
… Боже, вдача вже така твоя «
(літо)
6. Це уривок Байки «Коник - …» ( Стрибунець)
- Прочитайте по вертикалі слово. (Мораль)
- То як називається повчальний висновок байки?
(Мораль)
ІІІ.
Повідомлення теми і мети уроку. Ознайомлення з планом уроку.
- У цьому розділі ми прочитаємо байки, які
написали автори, що жили і творили у різні часи. А почнемо зі знайомства з
Байкою першого байкаря, ім ’я якого відоме світу давно. А чи знаєте ви щось з
життя та творчості Езопа? А хочете дізнатись?
І\/.
Робота над новим матеріалом.
1) Ознайомлення з біографією Езопа за методикою
Джигсоу.
* Ознайомлення з біографією Езопа в експертних
групах
* Робота в домашніх групах
* Виклад отриманого матеріалу групою, яка
справилась першою.
* Доповнення учнями класу
2) Опрацювання байки Езопа « Двоє приятелів та
ведмідь»
1.
Словникова робота
А) Читання пірамідок слів
вкупі скрута бурмило
вгледів невдовзі оговтався
нажаханий візьметься самісінький
Читання слів
«луною» за вчителем, тоді напівголосне в парі.
- Доберіть синоніми до слів вкупі, вгледів,
нажаханий.
- які із слів мають такі значення:
* жартівливе прізвисько ведмедя - бурмило.
* прийшов до тями, заспокоївся – оговтався
* складні, тяжкі обставини, труднощі – скрута.
Б) Поясніть
значення висловів( робота в парі)
- Виберіть пояснення до кожного вислову і поставте
у кружечок відповідні цифри.
1. Має слушність відбити напад
2. Затамував подих правий
3. Дати відсіч даремно
4. Марна справа завмер
2.Самостійне
читання байки учнями (мовчки)
3.
Тестування
1) Дорога, якою ішли приятелі, пролягала через:
А ліс
Б поле
В гори
2) Назустріч їм вийшов:
А ведмідь
Б чоловік
В тигр
3) Він ніколи не чіпав:
А людей
Б тварин
В мертвих
4) Що зробив ведмідь з чоловіком:
А розірвав
Б перевернув
В обнюхав
5) Про що спитав приятель?
А Чи не забився?
Б Чи живий?
В Що сказав
ведмідь?
6) Друзі пізнаються:
А в путі
Б в біді
В в щасті
Фізкультхвилинка
3) Повторне
читання байки вголос.
- Зверніть увагу на будову байки: зачин, основна
частина, кінцівка.
4) Аналіз
змісту байки з елементами вибіркового читання.
- Про що хвилювався один з приятелів, вирушаючи в
дорогу через густий ліс?
- Прочитайте, що йому на це відповів інший?
- Що зробив перший приятель, побачивши ведмедя? Чи
попередив про небезпеку свого товариша?
- Чому другий приятель прикинувся неживим?
- Прочитайте, як
почувався після цього приятель?
- Зіставте розмову на початку байки і по
завершенні пригоди. Чи можна їх назвати друзями? Чому?
- Що автор хотів показати своєю байкою?
- Які риси характеру засуджуються у творі?
- Знайдіть і прочитайте мораль байки. Чим стало це
повчання?
5) Робота
над вдосконаленням техніки читання.
А) Гра « Кидок- засічка» (3 по 30с)
Б) Гра « Хто швидше?»
- Порахуйте, скільки разів у байці зустрічалися
слова
Ів.-приятель (6)
ІІв –ведмідь (6)
6) Розгляд
ілюстрації. Переказ байки.
\/.
Підсумок уроку.
Одягання
капелюхів Едварда Дебоно
- Який жанр повторили? Чим байка відрізняється від
вірша? А казка?
- Які недоліки людського характеру засуджувались у
байці Езопа?
\/І.
Домашнє завдання.
Читати в
особах, переказувати.
\/ІІ.
Виставлення оцінок.
Додаток до уроку.
Езоп був рабом із Давньої Греції, невеликий на
зріст, некрасивий та ще й горбатий. Зате боги щедро нагородили його даром
слова, гострим розумом і мистецтвом створювати байки. Його перший господар
вирішив продати не -придатного балакучого раба. Його купив філософ Ксанф. Коли
Ксанф спитав Езопа, чи той хоче, щоб він його купив, Езоп відповів: « Коли
купиш мене в радники, тоді і запитуй!»
Жодного разу Ксанф не пошкодував, що
купив Езопа. Завдяки дотепному і винахідливому рабу, Ксанф виходив із будь- яких ситуацій . Одного разу
Ксанф напідпитку хвалькувато заявив, що може випити море. А на ранок схаменувся
від своєї обіцянки, але не було куди діватись. Саме Езоп порадив господарю, щоб
той, коли на березі зберуться глядачі і судді, поставив супернику таку умову,
щоб той перекрив усі ріки, які впадають у море. Бо Ксанф обіцяв випити лише
море, а не ріки, які туди впадають.
Езоп багато разів просив Ксанфа дати
йому волю, але той не хотів розлучатися з мудрим рабом. Та одного разу сталась така пригода, яку міг
пояснити лише Езоп. Під час засідання державної ради Самосу з неба налетів
орел, схопив державну печатку, піднявся вгору і відпустив її прямо в пазуху
рабу. За тлумачення цієї події Езоп
сподобався царю і він зробив його своїм
радником.
Прославився Езоп в першу чергу як
умілий байкар. Байка являє собою коротке оповідання, переважно у віршованій
формі, в якій завжди є повчальний зміст. Персонажами байок виступають різні
звірі, птахи, рослини, у вчинках яких висміюються людські вади. Серед
найпоширеніших байок є такі, як «Вовк та
ягня» , «Лисиця та виноград», «Стрекоза та муравей», «Селянин і змія» та інші.
Езоп був рабом із Малої Азії, невеликий на зріст,
некрасивий та ще й горбатий. Зате боги щедро нагородили його даром слова,
гострим розумом і мистецтвом створювати байки. Його перший господар вирішив
продати не придатного балакучого раба. Його купив філософ Ксанф. Коли Ксанф
спитав Езопа, чи той хоче, щоб він його купив, Езоп відповів: « Коли купиш мене
в радники, тоді і запитуй!»
Жодного разу Ксанф не пошкодував, що
купив Езопа. Завдяки дотепному і винахідливому рабу, Ксанф виходив із будь- яких ситуацій . Одного разу
Ксанф напідпитку хвалькувато заявив, що може випити море. А на ранок схаменувся
від своєї обіцянки, але не було куди діватись. Саме Езоп порадив господарю, щоб
той, коли на березі зберуться глядачі і судді, поставив супернику таку умову,
щоб той перекрив усі ріки, які впадають у море. Бо Ксанф обіцяв випити лише
море, а не ріки, які туди впадають.
Езоп багато разів просив Ксанфа дати
йому волю, але той не хотів розлучатися з мудрим рабом. Та одного разу сталась така пригода, яку міг
пояснити лише Езоп. Під час засідання державної ради Самосу з неба налетів
орел, схопив державну печатку, піднявся вгору і відпустив її прямо в пазуху
рабу. За тлумачення цієї події Езоп
сподобався царю і він зробив його своїм
радником.
Прославився Езоп в першу чергу як
умілий байкар. Байка являє собою коротке оповідання, переважно у віршованій
формі, в якій завжди є повчальний зміст. Персонажами байок виступають різні
звірі, птахи, рослини, у вчинках яких висміюються людські вади. Серед
найпоширеніших байок є такі, як «Вовк та
ягня» , «Лисиця та виноград», «Стрекоза та муравей», «Селянин і змія» та інші.
1. Має слушність відбити напад
2. Затамував подих правий
3. Дати відсіч даремно
4. Марна справа завмер
Тест
1._______
2._______
3._______
4._______
5._______
6._______
1. Має слушність відбити напад
2. Затамував подих правий
3. Дати відсіч даремно
4. Марна справа завмер
Тест
1._______
2._______
3._______
4._______
5._______
6._______
Раб
Невеликий на
зріст
Некрасивий горбатий
Гострий
розум
дотепний
винахідливий
мудрий радник створював байки
Б
А
Й К
А
Урок: Я пізнаю світ. 1-й клас.
Тип уроку: урок – подорож.
Тема: Кожна людина неповторна.
Очікування:.
Казкові герої: Центаврик, Поспішайко, Запитайлик,Сорока,
Черепаха, Адаптер, Еврика, Мудра Сова.
Сценарій
уроку.
1) Аромоналаштування.
- Сьогодні ви відчули, чим махне у класі? А чи
відрізняється сьогоднішній запах уроку від вчорашнього? Можна сказати, що цей
запах неповторний? Неповторний, як кожен день, кожен урок, як кожен учень у
нашому класі.Отже, можна сказати, що аромоімідж нашого уроку – це
неповторність.
А тема сьогоднішнього нашого уроку звучить так: «Кожна
людина неповторна»
-
Як ви думаєте, а чому так кажуть?
(різний вік, стать, колір волосся …)
2)- Сьогодні до
нас на урок прилетів наш друг Центаврик разом із своїм бортовим комп’ютером
Адаптером. З ним уранці сталась така пригода…
Відео 1.1.
Уранці я прогулювався містом. На дитячому майданчику мою
увагу привернули двоє малюків. Спочатку вони дружно гралися, а потім дівчинка
почала голосно розповідати такий віршик:
Петрик – острах чабана:
З’їв корову й кабана,
Та сімсот поросят,
Самі ніжки висять. Нічого не зрозумів. Мені здається, що
той хлопчик не міг стільки з’їсти. То навіщо ж дівчинка каже неправду?
-
Чи сподобалась вам поведінка дівчинки?
Обгрунтуйте відповідь.
3)- Наш Поспішайко весь час кудись спішить, а давайте ми
йому нагадаємо. Як слід звертатися до друзів. Просигналізуйте обраний варіант
вашої відповіді карткою зворотнього контролю.
А. на прізвище
Б. на прізвисько
В. на ім’я
4) Запитайлик весь час у нас щось запитує .Прочитайте
вислів, який він написав.(4 рази різними способами з відтворенням)
Сокіл шанує свої крила, а людина – ім’я.
-
Давайте прочитаємо його варіанти
пояснення.
-
Просигналізуйте карткою обраний вами
варіант.
А.Для людини добре ім’я настільки ж важливе, як для
сокола- крила.
Б.У сокола крила цінніші за ім’я.
В.Які крила – таке й ім’я.
5) Прослухайте віршик Станіслава Тельнюка « Як у Олі»
Як у Олі очі – морська вода!
Як у Олі коси – ковил – трава!
Як у Олі, братця, така хода –
Наче пава гордая проплива!
-
Про що розповідається у цьому вірші?
-
З Зверніть увагу, як автор описав
дівчинку, з чим він порівняв очі (морська вода), коси (ковил – трава),
хода (пава гордая).
-
Чим відрізняється вірш «Як у Олі» від
вірша, що почув Центаврик?
6) Вправа « Фотоапарат»
-Приготували очі – фото апаратики. Запам’ятали.
Ніколи не дражнися!
Не давай людям прізвиськ!
7)Фізкультхвилинка « Материки»
8) Вправа
«Повітряні кульки»( дихальна вправа)
- Давай те допоможемо мавпочці та Вінніпуху спуститися на
повітряних кульках. Але перед цим заглянемо до Тлумачного словника.
-Що означає слово
шанобливий?
Шанобливий – сповнений глибокої поваги до кого – небудь.(стіна
слів)
Шанобливий
ставлення
Різняться
не дражнитися
Заслуговувати
звертатися
9) Вправа « Черепаха – Сорока)
- Прочитай уривок довідки від бортового комп’ютера
повільно, як повзе черепаха, а потім швидко, як скрекоче сорока.
Люди дуже різняться між собою. Вони мають різний зріст,
колір шкіри, очей, волосся.
10) Прочитай довідку від бортового комп’ютера Адаптера,
способом стеження за диктором. (1.9.)
Люди дуже різняться між собою. Вони мають різні зріст,
колір шкіри, очей, волосся. Хтось гарно малює, інший пише вірші або співає.
Один працює лікарем, другий – водієм
тролейбуса, а третій – кухарм.
Але кожна людина
заслуговує на повагу та шанобливе ставлення до себе. Ніколи не дражнися
й не давай людям прізвиськ! Будь чемним, до друзів звертайся на ім’я, а до
дорослих – на ім’я та по батькові.
11) – Виконай завдання Питайлика. Просигналізуй варіант
обраної тобою відповіді.
На що заслуговує кожна людина:
А.на повагу та шанобливе ставлення до себе
Б. на перемогу в усіх змаганнях
В. на отримання вищої оцінки за будь – яких умов.
12) Мудра Сова просить нас прочитати пам’ятку та
розказати з пам’яті.
Власне ім’я має велике значення для людини. Тому, щоб
зробити людині приємне, під час спілкування потрібно звертатися до неї на ім’я.
13) – Яку ж цікавинку сьогодні на урок принесла нам
Еврика на нашу стіну слів?( Диктор 1.13.)
Науку, яка вивчає
походження та значення прізвищ, імен і по батькові, називають ономастикою.Українські
науковці встановили. Що в нашій країні найчастіше дають імена: Андрій, Віктор,
Назар,Денис, Дмитро, Євген, Артем , Богдан, Олександр, Сергій, Віталій,
Анастасія, Софія, Тетяна, Дарина, Марія, Вікторія, Ольга, Анна.
14) Робота в парах.
- Склади словесний портрет свого однокласника \
однокласниці.
‘ Як тебе звуть?
‘ Скільки тобі років?
‘ Якого кольору очі?
‘ Якого кольору волосся?
‘ Чим подобається займатись у вільний час?
15) Практична робота.
- Намалюй в альбомі себе та свого друга\ подругу.
16) Підсумок уроку разом
з учителем.
-Як потрібно звертатися до друзів?
- Чому не можна давати прізвиськ?
- Які нові слова ви запам’ятали?
Заспівай пісню « Твоє ім’я»
The 10 best Slots on The Strip - MapyRO
ВідповістиВидалитиThe best Slots on The Strip · The Real Slots At 전주 출장마사지 MGM 부천 출장안마 Grand Las Vegas. 3131 Las Vegas Blvd. South Las Vegas, NV 89109. (702) 제천 출장샵 770-3303. Call Now · 부산광역 출장샵 More Info. Hours, Accepts Credit Cards, Wi-Fi. 강원도 출장마사지 Rating: 3.5 · 5,107 votes